Jak správně vybrat vestavěnou skříň – na čem opravdu záleží?

08.09.2020
Vestavěná skříň do ložnice
Vestavěná skříň do ložnice

Dostatek úložného prostoru je zejména pro rodinu s dětmi naprosto nepostradatelný. 

Vestavěné skříně pomohou chytře vyřešit ukládání věcí a vy tak získáte lepší přehled o tom, co kde máte. Poradíme vám na co se při výběru vestavěné skříně zaměřit. 

Pro začátek si odpovězte na pár zásadních otázek 

Na úvod si položte pár následujících otázek, které vám pomohou zvolit si skříň přesně podle vašich potřeb. Díky tomu získáte ucelenou představu a váš výběr tak bude rychlejší a snazší.

  • Kam plánujete vestavěnou skříň umístit?
  • Jak velký je prostor, kde bude skříň stát?
  • Co do ní budete ukládat?
  • Bude mít skříň neobvyklé rozměry?
  • Má mít zasunovací či výklopné dveře?
  • Kolik do ní chcete investovat?

Z jakého materiálu vestavěnou skříň vyrobit

Skříně se vyrábějí ze dřeva či z lamina. Pamatujte, že dřevo je vždy o chlup dražší materiál. Proto doporučujeme sestavovat skříň tak, že na části, které nejsou vidět, použijete lamino. Tím výrazně ušetříte. Naopak na dveře skříně použijte designový materiál, nebo doplňte zrcadly.

Jak si naplánovat vnitřní uspořádání skříně?

Chápeme, že je náročné si dopředu představit perfektní rozložení skříně. Proto vám poradíme, jak si vše rozvrhnout tak, abyste ušetřili co nejvíce místa a využili všechen prostor, který vám vestavěná skříň poskytuje.

Rozmístění polic a košů

Rozestupy mezi policemi by měly být cca 5 - 10 cm. Větší mezery ubírají prostor, který ještě můžete využít. Ideální však je, když lze výšku kdykoliv pozměnit a místo upravovat podle vašich přání a možností. Výhodné jsou také skládací držáky, výsuvné koše či otočné mechanismy.

Posuvné a výklopné šatní tyče

To jsou další důležité komponenty, bez kterých se rozhodně neobejdete. Tyče jsou teleskopické, takže se skvěle přizpůsobí šířce vaší skříně. Ve vyšších skříních si klidně dovolte dát dvě tyče nad sebe. Díky vyrovnávacímu závaží ji snadno vyklopíte i s několika ramínky.

Vestavěné osvětlení

Díky světlu se v šatní skříni lépe zorientujete. Svítidla se umísťují do lišt, ramp či za dveře skříní. Jestli chcete ušetřit, vyhněte se automatickému osvětlení a volte raději světlo s manuálním vypínačem.

Vestavěná skříň patří do chodby...

Jestliže máte předsíň dostatečně velkou a prostornou, pak rozhodně ano. Ušetříte tak mnoho místa v ostatních pokojích. Pokud musíte umístit šatní skříň do ložnice, pak uděláte nejlépe, když ji namontujete ode zdi ke zdi a ideálně až ke stropu. Opticky si tak uberete z prostoru co nejméně.

Vestavěné skříně jsou perfektní v tom, že vám pomohou uklidit "nepořádek", který by byl jinak vidět. To se pozitivně odrazí i na prostředí ve vaší domácnosti, které bude působit uspořádaně. Ať už se tedy rozhodnete umístit šatnu v bytě či domě kamkoliv, rozhodně se vám vaše investice vrátí. Pokud si nejste ještě zcela jisti, rádi vám poradíme s možnostmi umístění a výběrem materiálu přesně pro vás.

Ukázky práce z naší dílny, stovky realizovaných vestavěných skříní, každá je jedinečný originál na míru zákazníkovi.


Neexistuje tvar vestavěné skříně, kterou bychom nezvládli vyrobit.

Podívejte se do naší foto-kuchařky vestavěných skříní a nechte se inspirovat napříč různými tvary kuchyní, uspořádáním skříněk a spotřebičů, styly a barvami.

U nás si také můžete prohlédnout katalog našich dodavatelů s přehledem všech materiálů nebo se s námi přímo kontaktujte a probereme vše společně. Přidáme nějaké praktické tipy a nemusíte si pročítat stohy článků. 

Vestavěné skříně vyrábíme a montujeme denně, takže vám rádi z praxe poradíme.